Městská policie Kladno - oficiální web


Vyhledávání

Vyhledávání

Nacházíte se zde: Titulní stránka

 
 

Kladenským strážníkům pomáhá v terénu psí pochůzkář

11. srpen 2020
Matýsek
 

 
 
Kladenská městská policie má opět psího strážníka. Rotvajlera Matýska pro výkon služby vycvičil zkušený psovod a psí strážník, který bude sloužit jako pochůzkář, složil v červenci přísné zkoušky u státní policie na výbornou. Do služby měl Mates nastoupit až v září, ale na černo organizovaná techno-párty minulý víkend jeho nástup uspíšila.
Po letité přestávce se mezi strážníky Městské policie Kladno zařadí i psí pochůzkář. Jde o čtyřletého Rotvajlera a jmenuje se Mates. Do výkonu služby nastoupil již minulý víkend. Na začátku srpna se s Matýskem seznámily také děti z kladenského Švermova, za kterými se svým psovodem přijel na tábor.
Mates

„Psovod kladenské městské policie, František Šulek, má letité zkušenosti u Armády ČR, tehdy dvouletého psa našel v děčínském útulku, kam se dostal z rodiny, která ho nezvládala. Psovod ho ale dokázal výborně vycvičit a připravit, takže v červenci psí strážník bez problémů zvládl certifikované přezkoušení státní policií a navrch dostal pochvalu. V papírech má původní jméno Hervis, psovod si ho ale přejmenoval na Matese, po jeho psím předchůdci“ uvedla ředitelka Městské policie Kladno Monika Horová.

Strážníci chtějí psa využívat i při preventivních besedách a programech na školách a školkách. Rotvajler má přátelskou povahu, zároveň ale dokáže během služby v případě potřeby zasáhnout sebevědomě a rozhodně.

Mates 2

„Pes je pro městskou policii užitečný. Účastní se hlídkové činnosti, v podstatě nahrazuje jednoho strážníka. Budí respekt. Pouhým zaštěkáním třeba v minulosti pomohl rychle vyklidit bezdomovce z veřejných prostor bytového domu, kde se rozložili na spaní a odmítali sklep opustit,“ vysvětluje šéfka kladenských strážníků. Díky svým smyslům dokáže zvíře v terénu vycítit, když je něco jinak, než má být. „V minulosti služební pes například pomohl na kladenských hřbitovech chytit v období dušiček zloděje výzdoby, který se schovával mezi náhrobky. Strážník nedokáže nahlédnout za stovky hrobů, pes ale přítomnost schovaného zaregistroval a upozornil na něj hlídku. Je prevencí agresivního chování pachatelů, zkrátka je plnohodnotným členem hlídek při pochůzkách,“ konstatovala Monika Horová. Užitečné je podle ní i nasazení psa při kontrole chatových a zahrádkářských kolonií, příměstských lesů či problémových lokalit. V minulosti sloužily u MP Kladno také jízdní hlídky. Návrat koní do služby ale Monika Horová, kterou do funkce zvolilo městské zastupitelstvo před prázdninami, neplánuje. „Znovuzavedení by bylo technicky, finančně a profesně velmi náročné. Koně nejsou pro strážníky zahrnuti mezi donucovací prostředky, tedy je možné je využívat jen v rámci preventivních opatření. Pro kontrolu příměstských lesů strážníci používají skútry. Koně jsou spíše prestižní záležitostí, od které se postupně města odvracela. Dnes už je českých měst s jízdními hlídkami nemnoho,“ sdělila ředitelka Městské policie Kladno.

 
Zodpovídá:
Milan Krupka, DiS.
Vytvořeno / změněno:
11.8.2020 / 11.8.2020
Hlasujte
Líbí 51%
Nelíbí 49%
Sdílejte
FacebookTwitterE-mail

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


Kontakt

MĚSTSKÁ POLICIE KLADNO
Magistrát města Kladna
272 52 Kladno
Zobrazit v mapě
Tel: +420 312 245 555
       +420 312 248 054
E-mail: mp.info@mestokladno.cz
E-mail podatelna: posta@mestokladno.cz
Úřední hodiny:
Pondělí: 8:00 - 18:00
Středa: 8:00 - 18:00
Čtvrtek: 8:00 - 15:00
156 - NEPŘETRŽITÁ SLUŽBA

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design  | redakční systém